poniedziałek, 13 maja 2013

PrahaZmiana tematu z ubraniowego na turystyczny. Podczas weekendu majowego pojechałam jako pilot wycieczki do Pragi z biurem Logos Tour i muszę przyznać, że zakochałam się w stolicy Czech. Miasto bogate w historię i architekturę: od romańskich rotund poprzez gotyckie katedry, renesansowe belwedery, barokowe kościoły i ogrody do secesyjnych kamienic i malarstwa będących manifestem czeskiej świadomości narodowej.   
Przygotowując się do wyjazdu trafiłam na interesujące blogi Polek mieszkających na stałe w tym mieście: www.zlotapraga.pl oraz prawiewszystkoopradze.blogspot.com oraz stronę internetową Mariusza Szczygła www.mariuszszczygiel.com.pl i jego bestseller’ową wielokrotnie nagradzaną i przetłumaczoną na wiele języków książkę-reportaż Gottland: przeczytałam i gorąco polecam tą poruszającą opowieść o Czechach i ich skomplikowanej XX wiecznej historii. Godnymi polecenia są także dwa bardzo dobre filmy, których akcja dzieje się w Pradze: Nieznośna lekkość bytu na podstawie książki czeskiego pisarza Milana Kundery, a w którym zagrali: Daniel Day-Lewis, Juliette Binoche i nasz rodak Daniel Olbrychski ;) oraz nagrodzony Oscarem czeski film Kola.
Oprócz Hradczan i Starego Miasta warto zwiedzić klimatyczną Małą Stranę, wyspę Kampę zwaną praską Wenecją, żydowską dzielnicę Józefów oraz źródło czeskich legend – tajemniczy Wyszehrad.

Widok z wieży Klementinum na Stare Miasto
Złota Uliczka na Hradczanach

Sikające postacie - jedna z rzeźb Davida Cernego przed Muzeum Kafki
Sikające postacie - rzeźba Davida Cernego przed Muzeum Kafki
Sikające postacie - rzeźba Davida Cernego przed Muzeum Kafki
 Kampa i romańskie koło młyńskie
 Wnętrze Kazamat na Wyszehradzie, gdzie stoją oryginały barokowych rzeźb z Mostu Karola
 Warto przeczytać: Mariusz Szczygieł: Gottland.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz